Pravila o kolačićima

Ova web stranica koristi kolačiće za bolji doživljaj, značajke društvenih medija i analizu prometa. Dajete pristanak na naše kolačiće ako nastavite koristiti ovu web stranicu. Saznajte više o pravilima o kolačićima ovdje
Potvrdi

Kako je nastao epski video snimljen u Ljubljani?

Huawei AdminHuawei Admin
edited Srpanj 2018 Blog

Kao što smo Pero i ja obećali zadnji puta, otkrili smo kako je nastao epski video snimljen u Ljubljani. Za kreativne pristupe možeš pročitati moj prijašnji zapis. Slijedi detaljno objašnjenje o tehnici i tehničkoj opremi koju smo koristili pri snimanju. Krenimo po redu.

Usporeni snimci

Svi znamo što su usporeni snimci, no možda ne znaš kako nastaju. Ako na stranu pustimo različite standarde i gledamo video sadržaj od 30 sličica u sekundi, uz malo matematike ćemo brzo shvatiti što moramo učiniti kako bismo usporili snimku. Umjesto 30 sličica, snimimo višestruko sličica u sekundi. Tako Huawei P20 Pro može snimati video od 120 ili 240 sličica u sekundi. Preračunamo li, to znači kako jednu sekundu snimke možemo rastegnuti na 4 ili 8 sekundi.

Na mobitelu P20 Pro otvori aplikaciju fotoaparata i pomakni se krajnje desno na Više i odaberi Usporeni film. Potom pritiskom na gumb možeš prebacivati između 120, 240 ili 960 sličica u sekundi (više o tome kasnije). Na kraju je snimak potrebno izvesti ili u „usporenom” obliku ili u program pomoću kojeg ćeš montirati i usporiti snimku.

Snimanje fotografija u vremenskom intervalu – Timelapse (Ubrzana snimka)

Još jedna funkcija koja se skriva u meniju Više je mogućnost fotografiranja u vremenskom intervalu, odnosno ubrzanom načinu - Ubrzana snimka. Ideja kod ovog načina snimanja je sljedeća: izaberi postavku Ubrzana snimka, postavi telefon na stalak ili ga prisloni na neki statičan predmet i izaberi kadar. Započni snimanje i ostavi telefon 5, 10 ili 15 minuta. Aplikacija će svake sekunde snimiti sličicu, a efekt koji ćeš dobiti je potpuno suprotan od efekta koji se dobiva usporenim snimanjem. Recimo, kretanje oblaka odjednom oživi. U našem videozapisu vidiš kako Pero kruži oko mene. Ja polako prekrižim ruke što se na ubrzanoj snimci vidi kao normalna kretnja dok sve oko mene vrvi. Pero si je dodatno pomogao elektronskim stabilizatorom DJ Osmo Mobile 2. Naime, telefon Huawei P20 Pro ima stabilizaciju video zapisa, no za takvu vrstu snimanja je gotovo nužno tražiti dodatnu pomoć kako bi se izbjegli veći pokreti ruku – u suprotnom će drhtanje kadra biti neizbježno.

Drugi kadar koji smo snimili je jednostavan: stajao sam nepomično nasred ulice, dok su ljudi prolazili pokraj mene, potom je Pero u montaži dodao trag prolaznika.

Zumiranje

Zumiranje tijekom snimanja je izvedivo, no telefonom je vrlo teško dobiti lijep i gladak prijelaz. Umjesto toga, možeš se osloniti na rezoluciju visoke razlučivosti i umjetno povećanje u postprodukciji. Ideja je sljedeća: konačna kvaliteta će biti videozapis Full HD rezolucije, a snimat ćeš materijale u rezoluciji od 4K. To znači kako ćeš imati 4 puta više zabilježenih piksela, odnosno, 2 puta više zapisanih piksela po zaslonu. Tako možeš u montaži umjetno povećati sliku za faktor 2, čime se postiže glatko i prirodnije približavanje.

Slider

Kadar u kojem prolazim između stabala se lagano pomiče u suprotnom smjeru od mog gibanja što cijelom kadru dodaje dinamiku. Takav efekt je vrlo teško postići snimanjem iz ruke, zato je Pero ovdje koristio Slider. Radi se o jednostavnoj tračnici na kojoj se nalazi poseban dio, koji po njoj klizi (odavde ime Slider (klizač)). Naravno, bez nekog mehanizma s kojim češ pričvrstiti telefon na sam Slider neće ići. Sve trgovine s tehničkom opremom trebale bi imati nešto slično na zalihi.

Super usporeni snimci

Kao i kod uobičajenog usporenog snimanja, super usporeni snimci mogu biti izvrstan alat kako bi se uhvatilo nešto što nije vidljivo golom oku. S telefonom Huawei P20 Pro možeš također snimati s 960 sličica u sekundi. Pri tome je potrebno steći malo iskustva i spretnosti kako bi pravovremeno uhvatio određeno kretanje. Naime, zbog ogromne količine podataka koje telefon mora „uloviti” i pohraniti tijekom snimanja, možeš snimati samo vrlo kratko vrijeme.

Usredotoči se na stvari koje se događaju jako brzo: prskanje vode, mahanje krila golubova, pčele u letu i sl. Nemojte zaboraviti na kreativnost.

Ptičja perspektiva

Popularizacijom dronova su snimci ptičje perspektive postali dostupni gotovo svima. No, u stvarnosti - i kako bi izbjegao neželjene situacije - dron ti uopće nije potreban. Pero je jednostavno upotrijebio tronožni stalak koji je izdužio do kraja i na koji je smjestio svoj Huawei P20 Pro. Njegova visina, ispružena ruka i duljina stalka nude dovoljno visoku perspektivu koja izgleda kao da smo koristili dron.

Zvuk

Uhvatiti kvalitetan zvuk nije problem dok stojiš blizu telefona. No, kada me Pero pošalje na drugu stranu ulice, imamo problem. Posebice kada je na ulici puno ljudi i automobila. Takve situacije rješavam pomoću jeftinog mikrofona ( možeš ga dobiti već za nekih 150-ak kuna). Mikrofon namjestim na majicu, kabelsku traku provedem ispod nje, a preko svog P20 Pro, kojeg sakrijem u džep, priključujem mikrofon kroz adapter za slušalice i tako snimam zvuk. U montaži spojimo zvukove snimljene mikrofonom i one iz videozapisa koje je snimio Pero.

Improviziraj

Mnoge snimke koje napravimo uključuju puno improvizacije. Od toga kako smo postigli efekt ptičje perspektive, do činjenice kako se je u jednom trenutku mnogo stvari našlo „sklopljeno” zajedno srebrnom ljepljivom trakom. Jednom kada si na lokaciji, djeluješ s onim što imaš i pokušavaš sve probleme s kojima se susrećeš riješiti najbolje kako znaš. Stvari se gotovo uvijek zakompliciraju, zato malo kreativnosti i razmišljanja izvan okvira nikada nije na odmet.

Sada poznaješ, kako kreativne tako i tehničke pristupe, koje možeš upotrijebiti na svojem sljedećem ili čak prvom projektu. Volio bih vidjeti što si uspio kreirati. Podijelite svoje uratke sa mnom na društvenim mrežama :smile: .

0
Prijavite se ili registrirajte kako bi komentirali.